Zajmując się na co dzień niszczeniem dokumentów, widzimy jak dużą ich ilość „produkują” firmy i instytucje w trakcie swojej działalności. Papier, na którym powstają, jest jednym z produktów wytworzonych ze ściętych drzew. Ponieważ chcemy mieć wpływ na środowisko w jakim żyjemy,przyczyniamy się do promowania recyklingu.
Stwierdzenie, że drzewa pełnią ogromną rolę w funkcjonowaniu człowieka wydaje się czymś oczywistym. Lasy mają swój udział min w walce z globalnym ociepleniem pochłaniając znaczące ilości dwutlenku węgla,przyczyniają się do zapobiegania erozji gleby i zatrzymywania wody, są też domem dla 2/3 wszystkich gatunków zamieszkujących obecnie Ziemię. Ta świadomość nie idzie w parze z faktyczną dbałością – szacuje się, że dotychczas wycięto ok. 50% powierzchni lasów pierwotnych. Często jest to wycinka pod uprawy, z drugiej strony las jest traktowany jak magazyn naturalnych surowców do produkcji mebli i papieru. Przy kurczących się zasobach naturalnych, bardzo ważne jest ich ponowne wykorzystanie. Jednym ze sposobów jest właśnie recykling.
Obecnie jest to co raz popularniejszy trend, w UE odzyskuje się makulaturę na poziomie ok 70%, w Polsce-ok 42%.
Dlaczego powtórne przetwarzanie papieru jest tak ważne dla środowiska, najlepiej pokażą liczby:
Statystycznie 1 mieszkaniec Ziemi zużywa rocznie 54 kg papieru, światowa produkcja to aż 367 mln ton rocznie. Ze średniej wielkości drzewa można pozyskać ok 50 kg papieru. To samo drzewo w ciągu roku produkuje tlen dla 10 osób. Przy produkcji 1 tony papieru z makulatury, porównując do produkcji zwykłego papieru,można zaoszczędzić ok 1500 litrów ropy, 4200 kWh energii (czyli ilość potrzebną do ogrzania przeciętnego mieszkania przez pół roku lub do 70000 godzin pracy żarówki 60 wat) i aż 26000 litrów słodkiej wody, która w wielu miejscach jest produktem deficytowym. Przy recyklingu ogranicza się też w znacznym stopniu ścieki przemysłowe i emisję gazów cieplarnianych. 1 tona makulatury to również 17 uratowanych drzew. Co ważne, proces odzyskiwania papieru nie jest jednorazowy, obecna technika pozwala na jego trzy- lub czterokrotne jego przetworzenie.
Od początku istnienia Spółdzielnia przykłada wagę do działań proekologicznych. Dlatego też ostatnim etapem naszego procesu niszczenia dokumentów, jest przekazanie ich na makulaturę. Dla naszych klientów aspekt ekologiczny jest często dodatkowym atutem. Do tej pory do powtórnego przetworzenia przekazaliśmy 44 tony papieru. Oznacza to, że przyczyniliśmy się do zaoszczędzenia 1144000 litrów wody, 66 000 litrów ropy, i co najważniejsze- ocaliliśmy 748 drzew.