Większość niszczonej przez Spółdzielnię dokumentacji trafia do nas w formie papierowej. Zwykły papier, którym posługujemy się na co dzień, produkowany jest z włókien celulozy lub ścieru drzewnego, z wykorzystaniem takich drzew jak świerk, topola, jodła, brzoza, buk czy osika. Jednak w dobie ekologii niektórzy zadają sobie pytanie: „Czy można inaczej?”. Przyjrzyjmy się zatem dostępnym alternatywom dla zwykłego papieru.
Papier bambusowy
Papier z włókien bambusa uważany jest za produkt najwyższej klasy. Występuje w prawie 150 odmianach i nazywa się go roślinnym skarbem Chin. Wyróżnia się kolorem naturalnej bieli, wysoką miękkością i gęstością. Znajduje zastosowanie w wielu branżach – w gastronomii jako biodegradowalne jednorazowe pojemniki na żywność, stolarstwie i wystroju wnętrz, w produkcji ozdób, druku i wielu innych obszarach.
Papier bambusowy jest dostępny w wielu drukarniach i sklepach dla artystów. Dzięki wykorzystaniu szybko odnawialnych surowców jest produktem naturalnym i przyjaznym dla środowiska.
Bagassa – czyli trzcina cukrowa
Bagassa to wysuszone włókno trzciny cukrowej, które pozyskiwane jest w trakcie procesu wyciskania soku z łodyg trzciny cukrowej. Po rozdrobnieniu na drobne włókna surowiec ten przyjmuje postać pulpy, która doskonale nadaje się do produkcji różnego rodzaju pojemników i pudełek z trzciny cukrowej. Materiał ten posiada wysokie właściwości termiczne, przez co naczynia z trzciny cukrowej znajdują szerokie zastosowanie w serwowaniu dań na wynos. Może ponadto być wykorzystywany do produkcji gazet, papierów drukarskich, chusteczek, pudełek itp.
Papier z kamienia – Stone Paper
Ten ekologiczny papier wytwarzany jest od 2017 roku przez firmę Karst jako alternatywa dla tradycyjnej produkcji papieru. Papier z kamienia wytwarzany jest bez wykorzystania drewna, wody i chemikaliów. W jego skład wchodzi węglan wapnia i żywica polietylenowa o dużej gęstości.
Najważniejszą cechą jest jego degradowalność, do której dochodzi pod wpływem światła słonecznego. Można go również poddać recyklingowi, co stanowi dodatkowy atut. Ciekawostką jest fakt że papier ten jest bardzo wytrzymały, wodoodporny i nie żółknie pod wpływem słońca.
Papier bawełniany
Mało kto wie, że z bawełny można produkować coś więcej niż tkaniny i ubrania.
Papier bawełniany wyprodukowany jest z włókien bawełny, które przylegają do nasion tej rośliny. Jego właściwości fizykochemiczne sprawiają, że odcienie stosowanych kolorów w druku są bardziej nasycone, gdyż papier ten doskonale chłonie farby, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Posiada delikatną strukturę, a dzięki włóknom bawełny może być stosowany w pracach rękodzielniczych oraz jako podkład do malowania obrazów przy użyciu akwareli. Wykorzystywany jest ponadto do druku typograficznego, offsetowego, cyfrowego oraz sitodruku.
Kenaf czyli Ketmia konopiowata
Włókno tej rośliny jest uważane za jedną z lepszych namiastek włókna juty. Robi się z niego worki, brezenty, sieci, tkaniny opakunkowe, a także papier.
Kenaf to wschodnioafrykańska roślina spokrewniona z bawełną i okrą, przypominająca znaną nam malwę. Obecnie jest już uprawiana w wielu rejonach, m.in. w Azji Południowej, Rosji, Bangladeszu, Brazylii, Kubie czy Salwadorze. Na południu USA dostarcza do produkcji papieru 3–5 razy więcej pulpy niż drewno. Kenaf jest szeroko stosowany jako alternatywa dla papieru i jest uważany za drugi po miazdze drzewnej, najlepszy surowiec. Do wybielania jego włókien potrzeba znacznie mniejszej ilości substancji chemicznych niż przy tradycyjnej produkcji papieru, wymaga on również znacznie mniejszej ilości nawozów, pestycydów, energii i wody w porównaniu do innych konwencjonalnych upraw.
Jak zatem widać, alternatyw jest kilka. Czy jednak któraś z nich zastąpi znany nam papier pod względem dostępności, zastosowania i ceny? – czas pokaże.