Spółdzielnia socjalna to osoba prawna, która prowadzi działalność gospodarczą i dobrowolnie zrzesza osoby pracujące dla realizacji celów statutowych organizacji.
Działalność spółdzielni określa ustawa z dn. 27 kwietnia 2006 r. Według ustawy spółdzielnię założyć mogą w większości osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym, np. bezrobotni, bezdomni wychodzący z bezdomności, osoby niepełnosprawne, uzależnieni od alkoholu i narkotyków – po zakończeniu terapii, zwalniani z zakładów karnych, uchodźcy.
Spółdzielnia może być także założona przez osoby prawne, tj. organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego czy też kościelne osoby prawne.
Minimalna ilość członków spółdzielni to minimum 3 osoby fizyczne lub 2 osoby prawne. Maksymalna ilość członków to 50 osób. Po założeniu spółdzielni jej członkami mogą być osoby niewykluczone, jednak nie mogą oni stanowić większości wszystkich członków spółdzielni. Do założenia spółdzielni potrzebne są:
- Zwołanie walnego zgromadzenia w celu uchwalenia statutu oraz uchwał o powołaniu organów spółdzielni
- Wybór nazwy
- Wybór rodzaju działalności
- Określenie wysokości wnoszonego wkładu, funduszu zasobowego oraz udziałowego
- Określenie podziału obowiązków
- Rejestracja spółdzielni
Spółdzielnie socjalne mogą być wspierane środkami z budżetu państwa lub poprzez jednostki samorządu terytorialnego, np. dotacje, pożyczki, poręczenia. Spółdzielnie zwolnione są także z opłaty rejestracyjnej w KRS oraz opłat sądowych i mogą liczyć na darmowe konsultacje z zakresu prawa, doradztwa czy działalności księgowej.
Osoba zainteresowana założeniem spółdzielni może wystąpić do Urzędu Pracy z prośbą o dotację. Powiatowe Urzędy Pracy dysponują Funduszem Pracy, a środki pozyskane z funduszu można przeznaczyć na założenie spółdzielni.
Według GUS w 2016 roku zarejestrowanych było 1400 spółdzielni socjalnych, z czego aktywnie działających było 900, a średnia zatrudnienia wynosiła 5 pracowników.
By dowiedzieć się więcej o już istniejących spółdzielniach socjalnych odwiedź katalog takich spółdzielni na www.spoldzielniesocjalne.org
Nasza Spółdzielnia Socjalna Albert działa na rynku od 2018 r. i zaufało nam już wiele podmiotów. Zapoznaj się z naszą ofertą i dołącz do grona osób, które wspierają nasz rozwój – osób niepełnosprawnych – podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta.