Osoby niepełnosprawne to bardzo często osoby, które są dobrze wykształcone, kreatywne i pomysłowe. Niejednokrotnie pracodawcy stoją przed decyzją zatrudnienia takich osób, jednak być może ze względu na brak wystarczających informacji nie decydują się na ich zatrudnienie. Poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest dość niski, tylko co piąta osoba niepełnosprawna znajduje zatrudnienie. Niestety bardzo często wynika to z niewiedzy bądź utartych stereotypów. Jednak osoby niepełnosprawne bardzo często pracują efektywniej, a do tego pracodawcy mogą czerpać korzyści z ich zatrudnienia.
Zatrudniając osobę niepełnosprawną zyskujemy bardzo wartościowego pracownika realnie przyczyniającego się do sukcesu firmy. Oto niektóre korzyści płynące z zatrudnienia:
- Szansa na rozwój firmy, osoby z niepełnosprawnością są bardzo rzetelne i oddane
- Współpraca z osobą niepełnosprawną budzi empatię i pomaga w budowaniu zdrowych relacji między wszystkimi pracownikami
- Zatrudnienie niepełnosprawnego może przyczynić się do poprawy wizerunku
- Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy
- Zwrot kosztów na przystosowanie stanowiska pracy
- Dofinansowanie do wynagrodzeń – po spełnieniu określonych warunków
- Refundacja składek ZUS
- Ulgi we wpłatach na PFRON
- Zwrot kosztów szkolenia (do 80%)
Minusy wynikające z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej:
- Konieczność przystosowania stanowiska pracy do potrzeb niepełnosprawnego
- W zależności od stopnia niepełnosprawności przepisy określają ilość godzin, jaką niepełnosprawny może poświęcić na pracę, między 35 a 40 godzin
- Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy, która wynosi 15 minut i wliczana jest do czasu pracy
Na rynku pracy wciąż pojawiają się obawy związane z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej, pracodawcy mierzą się też ze stereotypem pracownika mniej wydajnego. Nic bardziej mylnego – odpowiednie zorientowanie się na tym rynku pracy pomaga zyskać profesjonalnego pracownika, który w równym stopniu przyczyni się do rozwoju firmy.