Ogromna ilość naszych danych przechowywana jest obecnie na dyskach, płytach i innych podobnych nośnikach. Zabezpieczenie danych przed zmianą, utratą czy nieprawidłowym dostępem objęte jest regulacją prawną. Na bezpieczeństwo naszych danych zapisanych na nośnikach ma również wpływ sam proces ich niszczenia. Przy nieprawidłowo przeprowadzonej utylizacji nośników, informacje na nich zapisane mogą zostać odzyskane, co jest sprzeczne z RODO.
Podstawowe rodzaje niszczenia nośników:
– Logiczny – uniemożliwiający odczyt danych na identycznym poziomie. Nadpisywanie danych na dyskach nie zawsze jest skuteczne, a odzyskanie informacji nadpisanych może nie stanowić żadnego problemu dla specjalistów.
– Mechaniczny – fizyczne niszczenie nośnika bez możliwości ponownego z niego korzystania. Do tego procesu należy użyć certyfikowanego urządzenia by całkowicie rozdrobnić dany nośnik zgodnie z normą ISO. Tuż po całkowitym zniszczeniu, ścinki powinny zostać poddane recyklingowi. Mamy wówczas pewność, że dane nigdy nie zostaną odzyskane. Taki sposób utylizacji jest ekologiczny i bezpieczny dla środowiska.
Inne metody: chemiczna (z użyciem substancji pozwalających na trwałe usunięcie danych z nośników), termiczna (umieszczenie nośnika w wysokiej temperaturze) czy demagnetyzacja (wykorzystanie urządzeń emitujących bardzo silne pole magnetyczne). Oprócz tych wymienionych istnieją także sposoby domowe, jednak te mogą kończyć się niepowodzeniem.
Problem pozbywania się danych to połowa sukcesu. Równie ważna jest utylizacja odpadów po zakończonym procesie. Prawidłowy recykling dysków twardych, kart pamięci czy płyt CD/DVD, powinien się odbywać zgodnie z aktualnymi przepisami prawa związanymi z utylizacją optycznych i magnetycznych nośników informacji. To, co pozostanie po procesie niszczenia musi zostać oznaczone odpowiednim kodem odpadu, a następnie poddane procedurom utylizacji dotyczącym sprzętu elektrycznego.
Warto wspomnieć tu pojęcie elektrośmieci, inaczej elektroodpady czy też odpady elektryczne i elektroniczne. To nowa i zróżnicowana grupa odpadów. Zaliczają się do niej: sprzęt AGD, sprzęt RTV, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, narzędzia elektryczne i elektroniczne i inne artykuły, które mają podzespoły elektroniczne lub do pracy potrzebują prądu. W tej grupie mieszczą się także części komputerowe, w tym dyski twarde i inne nośniki danych.
Z elektrośmieciami nie należy postępować tak, jak z innymi rodzajami odpadów, ponieważ mogą być szkodliwe. Elektrośmieci są trudne w recyklingu. Zawierają elementy z takich materiałów jak: plastik, krzem, złoto, kwasy. Nie należy samodzielnie ich rozbierać.
Profesjonalny rozbiór tych śmieci pozwala odzyskać metale rzadkie, przyczyniając się do ochrony środowiska. Tradycyjne metody wydobycia tych surowców są kosztowne i dodatkowo obciążają przyrodę.
W celu zapewnienia ochrony swoim najbliższym, a także środowisku naturalnemu, należy oddać je do przepisowej utylizacji.
Poddając sprzęt utylizacji, otrzymujemy zaświadczenie, którego posiadanie w przypadku firm może okazać się konieczne. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorców, publicznych i niepublicznych placówek medycznych i oświatowych, w przypadku których wszystko, co związane jest z archiwizacją danych, musi odbywać się legalnie oraz w sposób niezagrażający ludziom i środowisku naturalnemu.
Pamiętajmy, że nasza planeta Ziemia jest tylko jedna, warto o nią dbać każdego dnia. Będzie to nasz mały wkład w zachowanie środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń.