Recycling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego i polega na ograniczeniu zużycia surowców naturalnych i zmniejszeniu ilości odpadów. Dzięki recyclingowi odzyskujemy surowce z produktów odpadowych i wykorzystujemy je ponownie do produkcji nowych towarów. Segregowanie odpadów to także korzyści finansowe. Segregując płacimy mniej za odbiór śmieci, a poddane recyclingowi odpady to również mniej wysypisk.
Śmieci wytworzone w domach powinny być zbierane w gospodarstwach domowych i zgodnie z rodzajem materiału umieszczane w specjalnie oznakowanych pojemnikach. Odpady komunalne nadające się do przetworzenia dzielimy na 4 podstawowe grupy: papier, plastik, szkło, metale.
Recycling makulatury pozwala oszczędzić energię, zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, wód, ale przede wszystkim ochronić miliony drzew przed wycinką.
Plastik jest bardzo niebezpieczny dla środowiska naturalnego. Jego rozkład wynosi nawet kilkaset lat. Niezagospodarowane odpady uwalniają toksyczne substancje i przenikają do gleb i wód gruntowych. Niebezpieczne jest również samodzielne spalanie tworzyw sztucznych z uwagi na uwalniane substancje trujące. Dlatego segregacja plastiku jest bardzo ważna. W wyniku recyclingu tworzyw sztucznych mogą powstać: długopisy, zabawki czy meble ogrodowe.
Szkło jest doskonałym surowcem wtórnym i może być w całości poddane recyclingowi. Zużyte opakowania szklane można przetapiać na nowe bez pogarszania ich jakości.
Odpady szklane nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, ich ponowne wykorzystanie niesie za sobą korzyści ekologiczne.
Odzyskiwanie i recycling aluminium zmniejsza znacząco zanieczyszczenie powietrza, wód i zużycie energii. W Polsce opakowania aluminium osiągają wysoki poziom recyclingu, a to dzięki sieci punktów skupu przyjmujących puszki po napojach.
Mieszkaniec Polski wytwarza w ciągu roku około 300 kg śmieci. Około 70% odpadów komunalnych trafia na składowiska śmieci, co jest powyżej średniej europejskiej, która wynosi około 40%. Są kraje gdzie składowiska prawie w ogóle nie istnieją np.: Belgia, Holandia czy Dania. Tutaj główną rolę odgrywają spalarnie i recycling. Na uwagę zasługują również Niemcy. System segregacji wspierany jest u naszych sąsiadów przez rozwiązania technologiczne, a obywatele przywiązują dużą uwagę do odpowiedniej segregacji odpadów. Liderem recyclingu na świecie jest Szwecja gdzie mniej niż jeden procent odpadów z gospodarstw domowych trafia na wysypiska śmieci. Cała reszta poddawana jest różnym formom recyclingu. Szwecja importuje również odpady z innych krajów europejskich wśród nich są: Wielka Brytania, Włochy, Norwegia, czy Irlandia.
Dziś recycling to konieczność i to nie tylko z powodów ekonomicznych, ale przede wszystkim jest to nasz wkład w ochronę środowiska. To nasze wspólne zadanie i wyzwanie.