Odzyskiwanie i powtórne wykorzystanie surowców wtórnych w procesie produkcyjnym nazywamy recyklingiem. W wyniku ich przetworzenia można uzyskać materiał o pierwotnym lub innym przeznaczeniu. Recykling zatem, to proces składający się z wielu etapów, którego głównym celem jest ponowne wykorzystanie odpadów, a co się z tym wiąże, wydatne zmniejszenie ich ilości na składowiskach.
Zmniejszenie wykorzystania surowców naturalnych – nieodnawialnych takich jak ropa naftowa czy węgiel i zmniejszenie ilości gromadzonych i składowanych odpadów to podstawowe korzyści z recyklingu. Dodatkowo wykorzystywanie surowców, które są nośnikiem energii stanowi element oszczędnego nią gospodarowania.
Jakie surowce w ogóle podlegają recyklingowi? Największą grupę odpadów, które pozyskiwane są do recyklingu stanowią posegregowane śmieci z gospodarstw domowych. Ponownie wykorzystane mogą być takie materiały jak szkło, papier, plastik i inne tworzywa sztuczne oraz metal, np. stal, czy aluminium. Szkło, miedź oraz aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy, papier czy tektura można przetwarzać kilkakrotnie, aż do zupełnego ich zużycia i utraty swoich właściwości.
Korzyści z recyklingu są wymierne i policzalne, wiele portali branżowych podaje proste, aczkolwiek obrazowe dane w tym zakresie:
- 59 kg makulatury to 1 ścięte drzewo mniej
- 1 szklana butelka, to 4 godziny oświetlenia żarówki
- 36 butelek PET, to 1 nowy polar
W Spółdzielni Socjalnej Albert przykładamy dużą uwagę do ekologii i ochrony środowiska. Dbamy o to aby, zniszczone przez nas dokumenty, w formie makulatury, ponownie trafiały do obiegu surowcowego. Dodatkowo prowadzimy licznik ekologiczny, który pokazuje pozytywny wpływ naszej działalności na środowisko.